Tavsiye Edilen Balık Yağı ve Omega 3 Dozları

Omega-3’ün sağlığa faydaları artmaya devam ederken yiyecek veya takviye yoluyla beslenme düzenine bu yağı eklemek isteyen insanların çoğu tüketmeleri gereken miktar konusunda şüpheye düşmektedir.

Her şeyden önce, nedir bu Omega-3? Omega-3, hücre ve organlarımızdan hatırı sayılır bir kısmının sağlığı ve bakımından sorumlu çok yönlü yağ asitleri grubuna dair bir sınıflandırmadır. Vücudun günlük ana işlevlerinin birçoğunu yerine getirebilmesi için gereken temel bir yağdır. Öyle ki araştırmalar, yeterli Omega-3 tüketmediğimizde kemiklerimiz, beynimiz, zihinsel sağlığımız ve hatta bazı yönlerden kansere karşı alınan önlemlerin risk altında olduğunu göstermektedir.
Beslenme düzeninizde bu yağ asidi bulunmadığı takdirde kendinizi çeşitli hastalıklara karşı riske atarsınız.

O halde almanız gereken Omega-3 miktarı ne kadardır? Doğru doz yaşınız, genel sağlık durumunuz ve aldığınız Omega-3 türüne göre değişiklik gösterebilir. Birçok sağlık kuruluşu sağlıklı yetişkinler için genel olarak günlük 250-500mg doz Omega-3 tavsiye etmektedir. Bu, Omega-3’ün içinde bulunan EPA ve DHA yağlarını yeterli düzeyde almak için ideal dozdur.

Anneler İçin Omega-3

Hamile kalmaya çalışan, hamile olan veya emziren kadınlarda hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında geçirdikleri çeşitli evreler sebebiyle boşalan rezervleri doldurmak için daha fazla Omega-3 dozu tavsiye edilir. Bu grupta yer alan kadınlara minimum 500mg DHA ve EPA önerilir. Ancak kilo, yaş ve genel sağlık durumuna bağlı olarak daha fazlası gerekebilir. Çalışmalar, ilk hamileliğin ardından kadınlarda Omega-3 düzeylerinin büyük ölçüde azaldığını ve takip eden hamileliklerden doğan çocukların ilk doğan çocuğa kıyasla daha az yağ asidi aldığını bildirmektedir. Fakat bu durum, hem beslenme düzeni hem de kolayca bulunabilir çeşitli takviyeler yoluyla her gün yüksek miktarda Omega-3 yağları alarak tersine çevrilebilir.

Depresyon Tedavisi

Depresyondan muzdarip kişilere daha yüksek dozda Omega-3 tüketmeleri tavsiye edilir. Evet, Omega-3 yağ asitlerinin depresyon ve kaygıyı azalttığı tespit edilmiştir. Farklı depresyon türlerinden birine yakalanmış milyonlarca Amerikalıdan biri de sizseniz bazı kaynaklar günde 2.500mg kadar Omega-3 tüketmenizi önerir.

Daha İyi Bir Hafıza

Hafıza sorunları yaşayan bireyler de Omega-3 tüketiminden faydalanabilir.
Bir çalışma, hafızayla ilgili sorun yaşayan yaşlı bireylere odaklandı. Bu bireyler, 24 hafta boyunca günde 900mg DHA yağı tükettikten sonra hafıza işlevlerinde büyük bir artış yaşadı.

Kalp Sağlığı

Kalp-damar sağlığı kötü veya kalple bağlantılı sorunları önlemeye çalışan bireylerde günlük tercihen en az 1.000mg’lık Omega-3 dozu büyük bir fark yaratır. Araştırmacılar, trigliserit düzeyleri daha yüksek kişilerin en çok faydayı günlük 2.000 – 3.000mg Omega-3 tüketerek elde edebileceklerini tespit etti.

İltihap ve Artrit

Ağrı veya sertlik yaşıyorsanız her gün daha fazla Omega-3 tüketmek size de fayda sağlayabilir. En önemli yararları arasında iltihapla savaşma kabiliyeti bulunan Omega-3 ayrıca ağrıları azaltma ve dindirme gibi ayırıcı bir özelliğe sahiptir. Günlük sadece 300mg Omega-3 hissettiğiniz iltihap, sertlik ve ağrıyı 7 gün gibi kısa bir sürede büyük ölçüde azaltabilir. Günlük Omega-3 tüketimine ne kadar uzun süre devam edersiniz, zamanla o ölçüde daha iyi hissedeceksiniz.

İhtiyaç duyduğunuz günlük Omega-3 miktarını elde edebileceğiniz çeşitli kaynaklar vardır.
Somon, ton balığı, karalahana ve keten tohumu gibi doğal olarak Omega-3 barındıran birçok sağlıklı yiyeceğin yanı sıra balık yağı, kril yağı ve kyani sunset gibi değişik takviyeler bulunur. Hangi kaynağı seçerseniz seçin size uygun doğru doz hakkında doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Close