Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 16 milyon yetişkinin depresyondan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Bu Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun neredeyse %7’sine tekabül eder. Küresel çapta depresyonda olan kişi sayısının ise 350 milyon gibi şaşırtıcı bir rakama ulaştığı düşünülmektedir.

Depresyondan muzdarip olanlar yalnızca yetişkinler değildir. Küçük çocuklara reçeteyle antidepresan verme oranı endişe verici boyuttadır. Anaokulu çağındaki çocukların antidepresan ilaçları için en hızlı büyüyen pazar olduğu saptanmıştır. Daha şimdiden anaokulu öğrencilerinin %4’üne klinik olarak depresyon tanısı konulmuştur.

Depresyona Ne Sebep Olur?

İster genç ister yaşlı, bunca insanın depresyon yaşamasının sebebine dair yüzlerce kitap yazılabilir. Daha yaygın olarak görülen sebepler arasında ekonomi, siyaset, ailevi sorunlar ve düşük yaşam kalitesi sayılabilir. Bir araştırmacı grubu, depresyonun sebebi (sebepleri) söz konusu olduğunda başka bir gücün etkisi olabileceğini öne sürmektedir. Sağlıklı olduğumuzda mutlu olduğumuz bilinen bir gerçektir. Depresyon genellikle obez ve formdan düşmüş kimseleri etkiler. Benzer şekilde beynimiz de formdan düşmüş veya sağlıksızsa, depresyonda hissedebiliriz.

Depresyon Tedavileri

Milyonlarca Amerikalı, depresyon hisleriyle başa çıkma ya da bir ihtimal tamamen ortadan kaldırma umuduyla farmasötik antidepresan tüketiyor. Depresyondan muzdarip insan sayısının son 20 yılda üçe katlandığı düşünülürse, daha etkili çözümler gerekmektedir.

Antidepresanların yanı sıra depresyonun tedavi edilebildiği yüzlerce farklı yol vardır. Yürüyüşe çıkmak, dışarıda vakit geçirmek, güneşte uzanmak, egzersiz ve spiritüel aktivitelere katılım gibi bazı hiç beklenmedik tedaviler etkili bir fark yaratır. Depresyona karşı doğal çözümler arasında doktorlar tarafından en çok reçete edileni ise beslenme düzenine DHA takviyesinin eklenmesidir.

DHA Tedavisi

Beynimizden DHA yağlarının çekilmesi durumunda bipolar, depresyon ve çoğunlukla anksiyete semptomları yaşarız. Dolayısıyla ülkede görülen şaşırtıcı depresyon miktarına bakıldığında Amerikalıların DHA alımlarının tamamen yetersiz olduğunu öğrenmek pek de sürpriz değil. Hazırlanan çok sayıda rapor Amerikalıların %95’inin beslenme düzenlerinde yeterince DHA almadıkları sonucuna ulaşmıştır.

Vücudumuzun düzgün çalışmak için sağlıklı yağlara en çok ihtiyaç duyan bölümü beyindir. Beynin yaklaşık %60’ı yağdan, çoğunlukla da DHA yağından oluştuğu için beslenme yoluyla veya Melaleuca Coldwater, Kyani Sunset ya da saf Balık Yağı kullanarak Omega-3 yağ asitlerinin sağlıklı ölçüde alımının sağlanması genel beyin sağlığı açısından çok önemlidir. Sonuç olarak, düzgün Omega-3 alımı bir yandan mutluluk verecek diğer yandan hafıza yeteneğinizi ve öğrenme yetinizi güçlendirecektir.

Bu sorunu düzeltmenin en iyi yolu, beslenme alışkanlığımızı Omega-3 açısından zengin yiyecekler içerecek şekilde değiştirmektir. Organik yiyecekler geçmişte çeşitli hastalıklar için ilaç olarak görülmüştür. Bu inanışına geri dönüp beslenmemize organik yiyecekleri dahil ettikçe daha mutlu ve genel olarak daha sağlıklı olacağız.

Close