Çoğumuz fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme düzeniyle sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeyi hedefleriz. Her gün bizi çevreleyen onca pratik yiyecek seçeneği varken sağlıklı beslenme düzenini korumak zaman zaman zorlaşabilir. Ancak sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni takip ettiğimizde dahi ihtiyaç duyduğumuz bazı vitamin ve minerallerden mahrum kalabiliriz. Günlük rutininize besin takviyesi eklemek, beslenme düzeninden alamadığınız bu eksik vitamin ve mineralleri telafi edebilir. Fakat besin takviyelerinin, adı üstünde, yalnızca takviye olduğunu unutmamak gerekir. Herhangi bir öğün yerine geçmeleri düşünülemez. Öğüne ek olarak ya da daha basit bir deyişle eksikleri tamamlamak için vardır.

Neden Takviye Almalı?

Besin takviyeleri beslenme düzenimizle ilişkili çeşitli hastalıklara karşı uygun bir seçenek ve genellikle önleyici bir çözümdür. Günlük beslenmenize herhangi bir besin takviyesi ekleyeceğiniz zaman hekiminize danışmak her halükarda ve her zaman iyi bir fikirdir. Takviyelerin ayrıca stresi ortadan kaldırdığı, enerjinizi artırdığı ve genel performansınızı iyileştirdiği görülmüştür.

B Vitamininin Önemi

Beslenme düzenimizde ve nihayetinde takviye tüketimimizde metabolizmamız önemli bir rol oynar. Tükettiklerimizin, özellikle de yediğimiz öğünlerdeki yağlar, karbonhidratlar ve proteinlerin parçalanması ve geriye kalan her şeyin emiliminden metabolizmamız sorumludur. Bu besinleri emme yetisi B grubu vitaminlerine dayanmaktadır. Bunlar öncelikli olarak beslenme düzeninde, gerekli görülürse de takviye yoluyla günlük tüketilmesi gereken vitaminlerdir.

B vitaminlerinin birçok faydası vardır. En yaygınları arasında cilt rahatsızlıkları, anemi, kas ağrısı ve sinir ağrısının önlenmesi sayılabilir. Sağlıklı bir metabolizmanın desteklenmesi ve başka sorunların baş göstermesini önlemek amacıyla her gün yeterince B vitamini tüketmek dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Antioksidanlar ve Kanser

A, C ve E vitaminleri gibi birtakım gerekli vitaminler vücudumuz için harika antioksidandır. Hücrelerimizde oksidatif hasara yol açan ve serbest radikaller olarak bilinen kimyasalların nötrleştirilmesinden sorumludurlar. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü (The National Cancer Institute) kanser gelişiminin erken evrelerinin arkasında yatan sebeplerden birinin oksidatif hasar olduğunu açıkladı.

Hangi takviyelerin en iyi olduğu konusunda süregelen tartışmalar yaşanması gayet muhtemel. Ancak kesin olan bir şey varsa o da kimi zaman yoğun olan günlük rutinimize besin takviyesi eklemenin genel sağlığımız ve mutluluğumuz açısından epey faydalı olduğudur.

Günlük vitamindeki her bir vitamin ve mineralden elde ettiğimiz özel bir fayda vardır. Besin takviyesinin genel görev ve hedefi beslenme düzenimizi zenginleştirmek ve gerekli bütün vitamin ve minerallerin alımını maksimuma çıkarmaktır. Vücuda ihtiyacı olan besinlerin sağlanmasıyla sağlığımız ve iyiliğimiz hücresel düzeyde dahi artar. Yeterli miktarda vitamin, vücutta yeni dokular oluşturan proteinlerin üretilmesinden sorumlu hücrelere yardımcı olur. Günlük rutininize takviye eklemek birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Oysa takviyelerin sağladığı ilave besinler olmazsa daha çok insanın hastalıklardan etkilendiği görülebilir. Sayısız biçimde ve pek çok beslenme sistemi ve takviyesi bulunur. Nature Made yumuşak şekerleme şeklinde kaliteli günlük vitamin içermektedir. Kyani jel formundadır. Shakeology günlük karışımlarda kullanabileceğiniz farklı tozlar şeklindedir. Size ve programınıza en iyi uyan, ihtiyacınız olan besinleri karşılayan bir günlük vitamin bulun.

Close