indian ginseng

Ona Hintdistan ginsengi diyebilirsiniz.  Ayurveda bitkisi de diyebilirsiniz. Ya da Withania Somnifera olarak isimlendirebilirsiniz. Adına her ne derseniz deyin Ashwagandha bitkisi 3.000 yıldan daha fazla süredir şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Günümüzde ise libidoyu artırdığı, kanseri önlediği ve hatta beyin işlevlerini bile geliştirdiği iddia edilen her şekil ve boyuttaki takviye ürünlerin içerisinde bulunmaktadır. Adını daha önce hiç duymadığınız bir bitki söz konusu olduğunda neye inanacağınızı kestirmeniz zordur ancak takviye ürününüzün içerisindeki her bir bileşenin etkilerini bilmeniz önem teşkil etmektedir. Medikal çalışmalarla geri dönen Ashwagandha’nın etkilerini öğrenebilmeniz amacıyla sizin için bu yükü biz üstlendik.

Anksiyete ve Depresyon Giderici

Ashwagandha’nın kortizol seviyesini azalttığı görülmüştür. Yüksek kortizol seviyeleri kan şekerini ve karın bölgesindeki yağlanmayı artırmaktadır. Ashwagandha’nın sakinleştirici yan etkilerinin ise kaygının giderilmesine doğal bir yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre ashwagandha özütünün, normalde anksiyete durumlarında reçete edilen benzodiyazepinler kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Başka bir çalışmada ise bu bitkinin faydaları; duygudurum dengeleyici, anksiyeteye ek olarak depresyon belirtilerinin giderilmesine yardımcı olarak tanımlanmıştır.

Kolesterol Düşürücü

Düşük ve normal seviyedeki kolesterolden yükseğe kadar farklı seviyelerde kolesterolü olan çok sayıda kişi üzerinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bitkinin birkaç hafta kullanımı sonucunda hastaların toplam kolesterolünde %10’luk bir düşüş gözlemlenmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, trigliseridler ve kolesterolde %45’in üzerinde bir düşüş gerçekleştiğini göstermektedir. Bu nedenlerle ashwagandha’nın kalp rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kan Şekeri Seviyelerinde Azalma

Ashwagandha üzerinde yapılan farklı türdeki çeşitli çalışmalarda kan şekeri seviyelerinde düşüş yaşanmıştır. Deney tüpleriyle bir çalışma gerçekleştirilmiş ve bu çalışma, bitkinin deney ortamına uygulanmasıyla insülin salgısının yükseldiği ve kas hücrelerinin insüline daha duyarlı hale geldiğini göstermiştir.  İnsan deneylerinde, tip 2 diyabete sahip pek çok sayıda insanın bir ay süreyle ashwagandha takviyesi tükettiği bir çalışma yapılmıştır. Bir ayın sonunda, açlık kan şekeri seviyelerinin diyabet için bilindik bir ilaç kullandıkları dönemdeki seviye kadar düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Kısırlık

2013 yılında yapılan bir çalışma, Ashwagandha’nın düşük cinsel dürtüyü ve düşük sperm sayısını iyileştirmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bitki, enzim aktivitesini ve hormonları düzenleyerek daha yüksek sayıda ve kalitede sperm oluşmasını sağlamıştır. Destekleyici çalışmalar, ashwagandha yaprağı tüketen kısır erkeklerin testosteron seviyelerinde olduğu kadar sperm sayılarında, hareketliliğinde ve kandaki antioksidan seviyelerinde önemli ölçüde artış olduğunu göstermiştir.

Hafıza ve Beyin Fonksiyonları

En etkileyici çalışmalardan biri de günlük olarak ashwagandha takviyesi tüketen bir grup erkek üzerine ve bu erkeklerin hafızaları ve belirli görevlerdeki reaksiyon süreleri üzerine gerçekleştirildi. Plasebo kullanan erkeklere kıyasla ashwagandha kullandıkları süre boyunca hafıza ve beyin fonksiyonlarında önemli gelişmeler sergilediler.

Sonuçlar:

Ashwagandha neredeyse herkes için güvenli ve çok az yan etkisi bulunan bir takviyedir. Bu bitkinin belirli sağlık beyanlarının geçerliliğini test etmeye yönelik çok sayıda çalışma gerçekleştirilmiş olsa da sonuçları ya kesinlik teşkil etmediği ya da çok uçlarda olması nedeniyle bunları raporuma dahil etmedim.

 

Halihazırda ashwagandha takviyesi kullanmıyorsanız başlamak için çok geç kalmış sayılmazsınız; aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız çeşit bulunmaktadır. En yaygın formları toz ve hap şeklinde olanlardır ancak tıpkı Kyäni Sunrise gibi likit formlarını da bulabilirsiniz. Hangi şekilde almaya karar verirseniz verin, doktorunuz tarafından tavsiye edilen miktarda aldığınızdan emin olun.

 

 

 

 

 

Close